Den otevřených dveří
Zveme zájemce o studium na děčínském detašovaném pracovišti Českého vysokého učení technického v Praze i jejich rodiče na Den otevřených dveří. Prohlédněte si pracoviště a laboratoře, zúčastněte se programů obou zdejších fakult, které představují silné akademické a výzkumné základy ČVUT.
V budově Pohraniční 1, Děčín 1 vás čekají interaktivní expozice s výkladem, informace o studiu, krátké přednášky, exkurze, prohlídky pracovišť. Účastníci se také dozví více o přijímacím řízení na každé fakultě a vyslechnou si od čerstvých absolventů o jejich zkušenostech a o konkurenceschopnosti na pracovním trhu.
Připravený program:
Aplikace AI
Vozidlový simulátor
Matematické modelování
Dopravní inženýrství
Šifrování, kódování, bezpečnost
Veřejná autobusová doprava
3Dlab
Proměna pohonu vozidel
Virtuální realita
Vysokoškolská kolej
Harmonogram přednášek
Matematika v praxi - Simulace přírodních procesů
9. 45 - 10.45
Člověk si už od pradávna všímal různých přírodních procesů kolem něj. S postupným hlubším porozuměním docházelo v lidské historii i k rozvoji vědních oborů zkoumající a popisující tyto procesy. Matematika se řadí mezi obory, které umožňují exaktní popis zkoumaných jevů a následnou predikci těchto jevů v budoucnu. Přednáška se bude zabývat aplikacemi matematiky v simulaci přírodních procesů, jako jsou například výpočty proudění tekutin, modelování počasí, simulace chování hmyzu nebo vývoj rostlin. Tyto simulace jsou důležité pro pochopení složitých přírodních jevů a pro vývoj nových technologií, které umožňují řešit reálné problémy. Budou představeny různé metody matematického modelování. Tyto metody umožňují modelovat různé aspekty přírodních procesů, jako jsou například turbulentní proudění různých tekutin v různých geometrií. Přednáška bude ukazovat, jak matematika může být aplikována v praxi a jak může pomoci řešit problémy, které jsou důležité pro náš každodenní život. Přednáší Ing. Pavel Eichler, Ph.D.
Využití virtuálního prostředí ve výzkumu dopravní bezpečnosti
11.00 - 12.00
Jak se zkoumá vliv alkoholu nebo drog na řidiče? Jak se zkoumá nástup mikrospánku za volantem? Určitě ne na silnici v ostrém provozu. Netýká se to však jen rizikových vlivů na řidiče. Často je potřeba testovat například experimentální asistenční systémy. Zjistěte, jak probíhá výzkum a vývoj ve virtuálním prostředí na Fakultě dopravní ČVUT. Představíme vám vozidlové simulátory, využití virtuální reality nebo projekt virtualizace části města Ústí nad Labem. Prezentaci povede výzkumný pracovník projektu SimulUK – Simulační prostředí v Ústeckém kraji, zaměřeného na výzkum silniční bezpečnosti a vývoj moderních vozidlových systémů za využití simulovaného prostředí.
Tajemství ukrytá v šifrách
12.15 - 13.15
Téma tajemných kódů a šifer láká již od nejstarších dob. Tajnosti ukryté v zašifrovaném textu se odhalují jen zasvěceným očím, zatímco pro ostatní zůstávají neviditelné. Přednáška nabízí obecný přehled, ale také zajímavé ukázky jednoduchých šifer. Přednáší Ing. Kateřina Horaisová, Ph.D.
Pravda o elektromobilitě
13.30 - 14.30
Jak vypadá elektromobilita očima Fakulty dopravní ČVUT? Elektromobilita je velice popularizované téma, které často není prezentováno objektivně. Uvedeme na pravou míru často probíraná témata o dojezdu, problematice nabíjení, servisu elektromobilů i skutečných nákladech na jejich provoz a mnoho dalšího.
Jemný úvod do strojového učení
14.45 - 15.45
Stručné představení některých algoritmů strojového učení pro středoškoláky. Co to je strojové učení? Jaké známe algoritmy, co jsou to neuronové sítě a jaký je jejich princip? A k čemu nám to je? Přednáší RNDr. Petr Kubera, Ph.D. Lehce motivační přednáška, zda potřebuje programátor znalost matematiky a kde všude se to může hodit. Přednáší RNDr. Petr Kubera, Ph.D.
On-line obsah
Nechce se vám čekat nebo se vám termín nehodí a chcete zjistit informace dříve? Jak to u nás vypadá se můžete podívat v reportáži natočené při DOD 2019. Dále si můžete prohlédnout krátká videa na našem YouTube kanálu, kde vám představujeme možnosti studia na pracovišti v Děčíně.
Příspěvky FJFI
Co vše je schováno v neuronových sítích?
Zajímavé bakalářské práce studentů v Děčíně
Newtonův fraktál
Matematika v informatice
Příspěvky FD
Crash testy na FD ČVUT
Pro realizaci testů mají studenti k dispozici profesionální Hi-Tech zázemí na Ústavu soudního znalectví v dopravě K622.
Interaktivní vozidlový simulátor
Studenti fakulty mají tedy k dispozici špičkovou technologii pro návrh a kompletní realizaci experimentů z oblasti výzkumu chování řidičů, HMI (Human-Machine Interaction), ergonomie zařízení ve vozidlech nebo chování v kritických situacích. Lze inovovat i např. bezpečnostní prvky infrastruktury a mnohé další.
Kooperativní inteligentní dopravní systémy (C-ITS)
Mezinárodní přesah projektu např. v harmonizaci zavádění C-ITS systémů v Evropě je jednou z mnoha přidaných hodnot pro aktivně zapojené studenty.
Studentská práce - Laboratoř pro simulace a vizualizace FD
Ukázka představuje simulaci reálných dopravních situací. Tato ukázka je z práce se SW nástrojem PTV Vissim v rámci předmětů jako Dopravní průzkumy a modelování nebo Měřicí metody a technika v dopravě a samozřejmě také ve studentském projektu Simulace a vizualizace v dopravě.
Agisoft - ukázka studentské práce
Tato ukázka je z práce se SW nástrojem Agisoft a představuje využití fotogrammetrie k modelování 3D objektů. Studenti takto pracují se SW nástroji v rámci předmětů jako Dopravní průzkumy a modelování nebo Měřicí metody a technika v dopravě a samozřejmě také ve studentském projektu Simulace a vizualizace v dopravě.
Agisoft propustek - ukázka studentské práce
Tato ukázka je z práce se SW nástrojem Agisoft a představuje využití fotogrammetrie k modelování 3D objektů. Studenti takto pracují se SW nástroji v rámci předmětů jako Dopravní průzkumy a modelování nebo Měřicí metody a technika v dopravě a samozřejmě také ve studentském projektu Simulace a vizualizace v dopravě.